TFCR0402-16W-E-1960BT-1K
Mfr.Part #
TFCR0402-16W-E-1960BT-1K
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 196 OHM 0.1% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Series :
TFCR
Height :
350 µm
2
Voltage Rating :
25 V
Ratings :
Power Rating :
63 mW
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155 °C
Tolerance :
±0.1%
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Resistance :
196 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Venkel LTD TFCR0402-16W-E-1960BT-1K
TFCR Series, Thin Film, 196 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C