TFCR0402-16W-C-90R9FT
Mfr.Part #
TFCR0402-16W-C-90R9FT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 90.9 OHM 1% 1/16W 0402
TFCR
Voltage Rating :
25 V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
90.9 Ohms
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height :
350 µm
Power Rating :
63 mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Max Operating Temperature :
155 °C
Venkel LTD TFCR0402-16W-C-90R9FT
TFCR Series, Thin Film, 90.9 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C