TFCR0402-16W-C-69R8FT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFCR0402-16W-C-69R8FT
Manufacturer
Venkel LTD
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 69.8 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Venkel LTD
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Voltage Rating :
25 V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
69.8 Ohms
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Height :
350 µm
Number of Terminations :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Power Rating :
63 mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Max Operating Temperature :
155 °C
Product Status :
Active
Ratings :
Series :
TFCR
Composition :
Thin Film
Venkel LTD TFCR0402-16W-C-69R8FT
TFCR Series, Thin Film, 69.8 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C