TEL 15-2411WIN-HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEL 15-2411WIN-HS
Manufacturer
TRACO Power
Package / Case
DIP-16
Datasheet
Download
Description
ULTRA COMPACT 15 WATT CONVERTER
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
TRACO Power
Product Category :
Voltage - Output 2 :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
36V
Control Features :
Number of Outputs :
1 Output
Standard Number :
Width :
14.3 mm
Efficiency :
86%
Series :
TEL 15WIN-HS
Voltage - Input (Min) :
9V
Isolation Voltage :
1.5 kV
Voltage - Output 1 :
5.1V
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Applications :
ITE (Commercial)
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Length :
24.4 mm
Current - Output (Max) :
2.94A
Power (Watts) :
15 W
Type :
Isolated Module
Supplier Device Package :
Voltage - Output 3 :
Height :
24.4 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output 4 :
Approval Agency :
CB, cURus
Mounting Style :
Through Hole
Features :
Baseplate
Package / Case :
DIP-16
Voltage - Isolation :
1.8 kV
Input Voltage :
9 V to 36 V
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
0.96 L x 0.56 W x 0.96 H (24.4mm x 14.3mm x 24.4mm)
Output Power :
15 W
Product :
Isolated
Datasheets
TEL 15-2411WIN-HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 145UH 5.2A 2LN TH
    CMC 450UH 5.2A 2LN TH
    CMC 55UH 5.7A 2LN TH
    CMC 33.3UH 4A 2LN TH
    CMC 45UH 2LN TH