TEL 15-1223N-HS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEL 15-1223N-HS
Manufacturer
TRACO Power
Package / Case
DIP-16
Datasheet
Download
Description
ULTRA COMPACT 15 WATT CONVERTER
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
TRACO Power
Product Category :
Efficiency :
87%
Size / Dimension :
0.96 L x 0.56 W x 0.96 H (24.4mm x 14.3mm x 24.4mm)
Type :
Isolated Module
Package :
Tube
Mounting Style :
Through Hole
Control Features :
Isolation Voltage :
1.5 kV
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TEL 15N-HS
Length :
24.4 mm
Packaging :
Tube
Height :
24.4 mm
Voltage - Output 2 :
-15V
Standard Number :
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Output 4 :
Applications :
ITE (Commercial)
Features :
Baseplate
Voltage - Isolation :
1.8 kV
Approval Agency :
CB, cURus
Current - Output (Max) :
500mA, 500mA
Product Status :
Active
Voltage - Output 3 :
Supplier Device Package :
Output Power :
15 W
Width :
14.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
DIP-16
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Input Voltage :
9 V to 18 V
Power (Watts) :
15 W
Product :
Isolated
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Min) :
9V
RoHS :
Details
Voltage - Output 1 :
15V
Number of Outputs :
2 Output
Datasheets
TEL 15-1223N-HS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 145UH 5.2A 2LN TH
    CMC 450UH 5.2A 2LN TH
    CMC 55UH 5.7A 2LN TH
    CMC 33.3UH 4A 2LN TH
    CMC 45UH 2LN TH