TEH70P47R0JE
Mfr.Part #
TEH70P47R0JE
Package / Case
TO-247-3
Description
RES 47 OHM 5% 70W TO247
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
1.22 mm
Package / Case :
TO-247-3
Packaging :
Bulk
Terminal Pitch :
10.82mm
Lead Pitch :
5.41mm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.626Lx0.200W 15.90mmx5.08mm
Height :
21.082mm
Voltage - Rated :
500V
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
20.3mm
Resistance :
47Ohm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
5.08mm
Max Power Dissipation :
70W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE, RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
0.830 21.08mm
Power Rating :
70W
Min Operating Temperature :
-25°C
Terminal Shape :
Flat
Series :
TEH70
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
TEH70P47R0JE
Ohmite TEH70P47R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 47Ohm, Thick Film,