TEH140M10R0FE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEH140M10R0FE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 140W TO247
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
TEH140
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
10Ohm
Package / Case :
TO-247-2
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
140W
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.630Lx0.189W 16.00mmx4.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.925 23.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Datasheets
TEH140M10R0FE
Ohmite TEH140M10R0FE
10Ohm, 140W, Thick Film,