TEH100MR200JE
Mfr.Part #
TEH100MR200JE
Description
RES 0.2 OHM 5% 100W TO247
Stock
295
In Stock :
295
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
350V
Max Power Dissipation :
100W
Height :
20.955mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
1.67 mm
Resistance :
200mOhm
Max Operating Temperature :
175°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Flat
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Power Rating :
100W
Lead Length :
14.48mm
Published :
2011
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Lead Pitch :
10.42mm
Lead Spacing :
10.16mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
350V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tube
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Min Operating Temperature :
25°C
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Package / Case :
TO-247-2
Terminal Pitch :
10.42mm
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Depth :
5.21mm
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Datasheets
TEH100MR200JE
Ohmite TEH100MR200JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 200mOhm, Thick Film,