TEH100MR050JE
Mfr.Part #
TEH100MR050JE
Description
RES 0.05 OHM 5% 100W TO247
Stock
210
In Stock :
210
Lead Length :
14.48mm
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Published :
2011
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
175°C
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
10.42mm
Max Power Dissipation :
100W
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Voltage - Rated DC :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Resistance :
50mOhm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Pitch :
10.42mm
Power Rating :
100W
Voltage - Rated :
350V
Lead Diameter :
1.67 mm
Depth :
5.21mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Spacing :
10.16mm
Height :
20.955mm
Min Operating Temperature :
25°C
Series :
TEH100
Datasheets
TEH100MR050JE
Ohmite TEH100MR050JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 50mOhm, Thick Film,