TEH100M750RJE
Mfr.Part #
TEH100M750RJE
Description
RES 750 OHM 5% 100W TO247
Stock
28
In Stock :
28
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Lead Pitch :
10.42mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Flat
Height :
20.955mm
Lead Length :
14.48mm
Lead Diameter :
1.67 mm
Depth :
5.21mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
750Ohm
Termination :
Radial
Terminal Pitch :
10.42mm
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Series :
TEH100
Published :
2011
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
100W
Package / Case :
TO-247-2
Lead Spacing :
10.16mm
Voltage - Rated :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Rating :
100W
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Min Operating Temperature :
25°C
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
TEH100M750RJE
Ohmite TEH100M750RJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, Thick Film,