TEH100M5R00JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEH100M5R00JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
RES 5 OHM 5% 100W TO247
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
Max Power Dissipation :
100W
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Lead Length :
14.48mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Through Hole
Depth :
5.21mm
Lead Pitch :
10.42mm
Resistance :
5Ohm
Package / Case :
TO-247-2
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
10.16mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Height :
20.955mm
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Series :
TEH100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
1.67 mm
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10.42mm
Min Operating Temperature :
25°C
Terminal Shape :
Flat
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
350V
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Packaging :
Tube
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
100W
Datasheets
TEH100M5R00JE
Ohmite TEH100M5R00JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 5Ohm, Thick Film,