TEH100M5R00FE
Mfr.Part #
TEH100M5R00FE
Package / Case
TO-247-2
Description
RES 5 OHM 1% 100W TO247
Stock
931
In Stock :
931
Max Power Dissipation :
100W
Lead Diameter :
1.67 mm
Height :
20.955mm
Resistance :
5Ohm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Packaging :
Tube
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Construction :
RECTANGULAR
Lead Spacing :
10.16mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
100ppm/°C
REACH SVHC :
Unknown
Published :
2004
Depth :
5.21mm
Power Rating :
100W
Package / Case :
TO-247-2
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Min Operating Temperature :
25°C
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
Lead Length :
14.48mm
Voltage - Rated DC :
350V
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Lead Pitch :
10.42mm