TEH100M5K00JE
Mfr.Part #
TEH100M5K00JE
Description
RES 5K OHM 5% 100W TO247-2
Stock
500
In Stock :
500
Resistance :
5 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.51mm)
Operating Temperature :
Number of Terminations :
2
Features :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Tolerance :
±5%
Package / Case :
TO-247-2
Failure Rate :
Package :
Bulk
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Power (Watts) :
100W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Datasheets
TEH100M5K00JE
5 kOhms, 100W, Thick Film,