TEH100M50R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TEH100M50R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-247-2
Datasheet
Download
Description
RES 50 OHM 5% 100W TO247
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Series :
TEH100
Package / Case :
TO-247-2
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated :
350V
Terminal Pitch :
10.42mm
Resistance :
50Ohm
Composition :
Thick Film
Depth :
5.21mm
Lead Pitch :
10.42mm
Lead Diameter :
1.67 mm
Voltage - Rated DC :
350V
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±5%
Lead Length :
14.48mm
Height :
20.955mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
100W
Min Operating Temperature :
25°C
Power Rating :
100W
REACH SVHC :
Unknown
Additional Feature :
NON-INDUCTIVE; POWER DISSIPATED USING HEAT SINK: 100W
Terminal Shape :
Flat
Rated Power Dissipation (P) :
3.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.620Lx0.195W 15.75mmx4.95mm
Height Seated (Max) :
0.825 20.96mm
Termination :
Radial
Lead Spacing :
10.16mm
Datasheets
TEH100M50R0JE
Ohmite TEH100M50R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 50Ohm, Thick Film,