TDC107M020WSG-F
Mfr.Part #
TDC107M020WSG-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 20% 20V RADIAL
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial
Series :
TDC
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Type :
Conformal Coated
Dissipation Factor :
8 %
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
510 µm
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Manufacturer Size Code :
G
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
6.35mm
Terminal Shape :
Wire
Tan Delta :
0.08
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
10μA
Size / Dimension :
0.350Dia 8.89mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Diameter :
8.89mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TDC107M020WSG-F
Cornell Dubilier Electronics TDC107M020WSG-F
100μF ±20% 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 10μA Bulk Radial
TDC107M020WSG-F Overview
TDC107M020WSG-F Features
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %