TDC104K050NSE-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDC104K050NSE-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Pbfree Code :
yes
Series :
TDC
Type :
Conformal Coated
REACH SVHC :
No SVHC
Leakage Current :
500nA
Dissipation Factor :
3 %
Packing Method :
TR
Manufacturer Size Code :
E
Diameter :
4.45mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.17mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.1μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.03
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
510 µm
Size / Dimension :
0.175Dia 4.45mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.35mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.350 8.89mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
PCB, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TDC104K050NSE-F
Cornell Dubilier Electronics TDC104K050NSE-F
0.1μF ±10% 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Bulk Radial
TDC104K050NSE-F Overview
TDC104K050NSE-F Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 3 %