TDC106K020NSF-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDC106K020NSF-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Series :
TDC
Number of Pins :
2
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Mount :
PCB, Through Hole
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Manufacturer Size Code :
F
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Packing Method :
TR
Diameter :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Conformal Coated
Terminal Pitch :
3.17mm
Lead Pitch :
3.175mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Published :
Size / Dimension :
0.250Dia 6.35mm
Voltage - Rated DC :
20V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Radial
Capacitance :
10μF
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
1.6μA
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
TDC106K020NSF-F
Cornell Dubilier Electronics TDC106K020NSF-F
10μF ±10% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 1.6μA Bulk Radial
TDC106K020NSF-F Overview
This capacitor leaks 1.6μA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.There is a terminal pitch of 3.17mm on this device.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TDC106K020NSF-F Features
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
a terminal pitch of 3.17mm on this device