TCX372U025L2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCX372U025L2L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3700UF 25V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.98A @ 2.4kHz
Size / Dimension :
0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
22.2mm
Height :
66.7mm
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Axial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
4.37A @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
25V
Polarization :
Polar
Termination :
Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
-10% +75%
Pbfree Code :
No
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
4.37A
Series :
TCX
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
3700μF
Datasheets
TCX372U025L2L
Cornell Dubilier Electronics TCX372U025L2L
TCX 3700μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 4.37A 0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can