TCR3UG1825A,LF
Mfr.Part #
TCR3UG1825A,LF
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Description
300MA LDO, VOUT=1.825V, DROPOUT=
Series :
TCR3UG
Package / Case :
4-XFBGA, WLCSP
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Control Features :
Current Limit, Enable
Current - Quiescent (Iq) :
0.68 µA
Package :
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Quiescent Current :
680 nA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Voltage :
1.825 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.825V
Voltage Dropout (Max) :
Product Status :
Active
Polarity :
Positive
Number of Outputs :
1 Output
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supplier Device Package :
4-WCSPF (0.65x0.65)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Mounting Style :
SMD/SMT
PSRR :
70dB (1kHz)
Dropout Voltage :
335 mV
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current :
300 mA
RoHS :
Details
Current - Output :
300mA
Voltage - Output (Max) :
Datasheets
TCR3UG1825A,LF
Current Limit, Enable Fixed PMIC TCR3UG Series 4-XFBGA, WLCSP
TCR3UG1825A,LF Overview
In the case of MouseReel cases, the regulater IC is delivered. Packaging of the Liner regulator IC takes the form of a 4-XFBGA, WLCSP case. Fixed is the Voltage Regulator Chip's output type. Linear IC consists of 1 battery regulators. The range of operating temperatures of Surface Mount are programmable in the Voltage Regulator Chip, so that the temperature can be varied as desired. Keeping the temperature at -40°C ~ 85°C degrees is necessary for this regulator to function. There is an output function of Positive configured for this regulator. Currently, 300mA are being output by it at the moment. The part includes 1 Output outputs in order to ensure that the voltage regulator IC performs effectively and in a timely manner. This voltage regulator IC has a dropout voltage of 10 volts. It operates in the 680 nA Quiescent Current state. The phone is a member of the TCR3UG Series.
TCR3UG1825A,LF Features
335 mV dropout voltage