TCR3DM33,LF
Mfr.Part #
TCR3DM33,LF
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 4DFN
Voltage Regulators - Linear
Dropout Voltage :
180mV
Max Input Voltage :
5.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 300mA
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
125μA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Supplier Device Package :
4-DFN (1x1)
Published :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
65μA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
FIXED
Max Power Dissipation :
420mW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Voltage :
3.3V
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Min Input Voltage :
1.75V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Regulators :
1
Number of Pins :
4
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
4-UDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max) :
78μA
Series :
TCR3DM
Number of Outputs :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
PSRR :
70dB (1kHz)
Datasheets
TCR3DM33,LF
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR3DM33,LF
With a compact 4DFN package and a voltage output of 3.3V at 300mA, the TCR3DM33,LF stands as a pinnacle of engineering ingenuity, empowering your designs with the assurance of optimal power management. Its robust construction and innovative design make it an ideal choice for a wide range of industrial and commercial applications.
[TCR3DM33,LF] Features
  • High precision linear voltage regulation
  • Output voltage: 3.3V
  • Output current: 300mA