TCKIE336DT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCKIE336DT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 10% 2917
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Power Rating :
250 mW
Capacitance :
33 µF
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
D
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Voltage - Rated :
25 V
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Max Operating Temperature :
155 °C
Failure Rate :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Series :
TC
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Voltage Rating :
150 V
Height :
650 µm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Ratings :
Features :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55 °C
Tolerance :
1 %
Resistance :
1.3 kΩ