TCKIA107DT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCKIA107DT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 2917
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
Ratings :
Series :
TC
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm @ 100kHz
Type :
Molded
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
10 V
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Features :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)