TCJY337M004R0025
Mfr.Part #
TCJY337M004R0025
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT POLY 330UF 4V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
Y
Height :
2mm
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
1.9A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
670.01263mg
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Depth :
4.3mm
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
4V
Leakage Current :
132μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Type :
Molded
Length :
7.3mm
Capacitance :
330µF