TCJY157M006R0025
Mfr.Part #
TCJY157M006R0025
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Radiation Hardening :
No
Type :
Molded
Life (Hours) :
2000 hours
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Dissipation Factor :
6 %
Termination :
SMD/SMT
Ripple Current :
1.9A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
150µF
JESD-609 Code :
e3
Y
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
90μA
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Length :
7.3mm
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Height :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Weight :
670.01263mg
Depth :
4.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm