TCH35P20R0JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCH35P20R0JE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5% 35W TO220
Stock
82
In Stock :
82
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Thickness :
1.397mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
350V
Feature :
Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
860 µm
Power Rating :
35W
Series :
TCH
Additional Feature :
RATED POWER IS DISSIPATED USING HEAT SINK
Max Power Dissipation :
35W
Lead Spacing :
5.08mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Termination :
Radial
Depth :
4.82mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Published :
2012
Terminal Pitch :
5.33mm
Size Code :
4017
Resistance :
20Ohm
Lead Pitch :
4.83mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
JESD-609 Code :
e2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
15.0114mm
Voltage - Rated :
350V
Lead Length :
13.7mm
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
TO-220-2
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
Flat
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.400Lx0.175W 10.16mmx4.44mm
Mount :
Through Hole
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
TCH35P20R0JE
Ohmite TCH35P20R0JE
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Thick Film,