TC337LP32F200SAALXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC337LP32F200SAALXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
292-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 292LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
S-PBGA-B292
Width :
17mm
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
292
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Length :
17mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RAM Size :
248K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V 5V
On Chip Program ROM Width :
8
Reach Compliance Code :
Compliant
Speed :
200MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Connectivity :
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, LINbus, QSPI, SENT
DMA Channels :
yes
Terminal Pitch :
0.8mm
Program Memory Size :
2MB 2M x 8
Core Processor :
TriCore™
Operating Temperature :
-40°C~150°C TA
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
DAC Channels :
No
Core Size :
32-Bit
Package / Case :
292-LFBGA
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
32
Additional Feature :
ALSO AVAILABLE WITH 5 V NOMINAL
Series :
AURIX™
Height Seated (Max) :
1.7mm
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
PWM Channels :
2MB 2M x 8 FLASH TriCore™ 32-Bit Microcontroller AURIX™ Series 3.3V 292-LFBGA
TC337LP32F200SAALXUMA1 Overview
Packaged in a 292-LFBGA format, this MCU is available in a compact size. It is important to note that the Microcontroller has a Surface Mount mounting type. 32-Bit core is the basis for this Microcontroller. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The AURIX™ series includes this electrical component. There is 2MB 2M x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. With a TriCore™ Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 292 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. There are YES PWM channels on the device. As a few examples, there are additional features like ALSO AVAILABLE WITH 5 V NOMINAL that are available in the software.