TC297TX128F300NBCKXUMA1
Mfr.Part #
TC297TX128F300NBCKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
292-LFBGA
Description
IC MCU 32BIT 8MB FLASH 292LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V 5V
Program Memory Type :
Flash
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
AURIX™
Supplier Device Package :
PG-LFBGA-292-6
Program Memory Size :
8MB 8M x 8
Oscillator Type :
External
Package / Case :
292-LFBGA
Number of I/O :
263
Peripherals :
DMA, WDT
Data Converter :
A/D 84x12b, 10 x Sigma-Delta
Core Processor :
TriCore™
RAM Size :
2.7M x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
128K x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
300MHz