TAZB475J010LBSC0924
Mfr.Part #
TAZB475J010LBSC0924
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2Ohm
Polarity :
POLARIZED
Depth :
1.27mm
Leakage Current :
0.001mA
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.27mm
Dielectric Material :
Tantalum
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Finish :
Gold (Au) - electroplated
Voltage - Rated DC :
10V
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Bulk
Length :
3.81mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
HTS Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
5%
Capacitance :
4.7μF
Ripple Current :
60mA
Datasheets
TAZB475J010LBSC0924
4.7μF 5% 125°C-Max -55°C-Min 3.2Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk B
TAZB475J010LBSC0924 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 60mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3.2Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 0.001mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAZB475J010LBSC0924 Features
60mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor