TAZB105J020CRSZ0H00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZB105J020CRSZ0H00
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
B
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Positive Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Leakage Current :
0.001mA
Package / Case :
B
Pbfree Code :
No
Width :
1.27mm
Size Code :
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Tan Delta :
0.06
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Weight :
25mg
Capacitance :
1μF
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Negative Tolerance :
5%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Max) :
155°C
ESR :
12000 mΩ
Length :
3.81mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Ripple Current :
30mA