TAZB225K010CBSC0000
Mfr.Part #
TAZB225K010CBSC0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
B
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
POLARIZED
Depth :
1.27mm
Tolerance :
10%
Ripple Current :
40mA
2
HTS Code :
Package / Case :
B
Size Code :
Weight :
25mg
Capacitance :
2.2μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.001mA
Pbfree Code :
No
Height :
1.27mm
Length :
3.81mm
Datasheets
TAZB225K010CBSC0000
2.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.001mA Bulk B
TAZB225K010CBSC0000 Overview
Capacitor ripple current is set to 40mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 8Ohm.0.001mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TAZB225K010CBSC0000 Features
40mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor