TAZB105K020CBSZ0H00
Mfr.Part #
TAZB105K020CBSZ0H00
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
B
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.06
Capacitance :
1μF
Ripple Current :
30mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Width :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
Surface Mount
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Leakage Current :
0.001mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
3.81mm
Package / Case :
B
Positive Tolerance :
10%
Weight :
25mg
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Negative Tolerance :
10%
ESR :
12000 mΩ
Operating Temperature (Max) :
155°C
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ