TAS186K010P1C-F
Mfr.Part #
TAS186K010P1C-F
Diameter :
4.7mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Leakage Current :
0.001mA
Length :
15.49mm
Capacitance :
18µF
Negative Tolerance :
10%
Tan Delta :
0.06
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
TAS186K010P1C-F
18μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.001mA Tape & Reel (TR)
TAS186K010P1C-F Overview
This capacitor leaks current 0.001mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TAS186K010P1C-F Features
a leakage current of 0.001mA in this capacitor