TAS104M050P1A-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAS104M050P1A-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Negative Tolerance :
20%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Operating Temperature (Max) :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Leakage Current :
0.0003mA
Diameter :
3.43mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
20%
Polarity :
POLARIZED
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Capacitance :
0.1μF
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Series :
TAS
Tan Delta :
0.02
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Length :
10.72mm
Datasheets
TAS104M050P1A-F
0.1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0003mA Tape & Reel (TR)
TAS104M050P1A-F Overview
This capacitor leaks 0.0003mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TAS104M050P1A-F Features
a leakage current of 0.0003mA in this capacitor