TAS156K020P1C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAS156K020P1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.185Diax0.474L 4.70mmx12.04mm
Tan Delta :
0.06
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Series :
TAS
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Lead Diameter :
510 µm
Type :
Hermetically Sealed
Length :
15.49mm
Manufacturer Size Code :
C
Capacitance :
15μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
Leakage Current :
0.002mA
Packaging :
Bulk
Published :
Datasheets
TAS156K020P1C
Cornell Dubilier Electronics TAS156K020P1C
15μF ±10% 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Bulk Axial
TAS156K020P1C Overview
This capacitor has a leakage current of 0.002mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAS156K020P1C Features
a leakage current of 0.002mA in this capacitor