TAS105K015P1A-F
Mfr.Part #
TAS105K015P1A-F
Operating Temperature (Max) :
125°C
Diameter :
3.43mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Tan Delta :
0.03
Positive Tolerance :
10%
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
10.72mm
Leakage Current :
0.0003mA
Capacitance :
1μF
Datasheets
TAS105K015P1A-F
1μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0003mA Tape & Reel (TR)
TAS105K015P1A-F Overview
0.0003mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.03 based on its electrical dielectric test.
TAS105K015P1A-F Features
a leakage current of 0.0003mA in this capacitor