TAJS685K016RNJ
Mfr.Part #
TAJS685K016RNJ
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 16V 1206
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Leakage Current :
1.1µA
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.08
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Tantalum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code :
S
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.4Ohm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Published :
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Capacitance :
6.8μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
8 %
Series :
TAJ
Height :
1.2mm