TAJS105K035RNJ
Mfr.Part #
TAJS105K035RNJ
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1206
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.2mm
Voltage - Rated DC :
35V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5Ohm
Manufacturer Size Code :
S
Terminal Shape :
J BEND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
Leakage Current :
500nA
yes
Radiation Hardening :
No
Polarity :
Polar
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Dissipation Factor :
4 %
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Capacitance :
1μF