TAJS476K002RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJS476K002RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 47UF 10% 2.5V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
1.2μA
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
21 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Manufacturer Size Code :
S
Length :
3.2mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
47μF
Dissipation Factor :
8 %
Series :
TAJ
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm