TAJS335K016RNJ
Mfr.Part #
TAJS335K016RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 1206
Tantalum Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
3.3μF
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Dissipation Factor :
6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Type :
Molded
21 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1.2mm
Weight :
16.187578mg
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
Polar
Published :
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
S
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
500nA
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
J BEND
Series :
TAJ
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm