TAJS225M020RNJ
Mfr.Part #
TAJS225M020RNJ
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 20V 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
20V
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
S
Factory Lead Time :
21 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
2.2μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5Ohm
Case Code (Imperial) :
yes
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Pins :
2
Leakage Current :
500nA
Weight :
16.187578mg
Height :
1.2mm