TAJS225M006SNJ
Mfr.Part #
TAJS225M006SNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 1206
Leakage Current :
0.0005mA
Mount :
Published :
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
2.2μF
Manufacturer Size Code :
S
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18ohm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Tantalum
Type :
Molded
Series :
TAJ
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm