TAJD476K010HNJ
Mfr.Part #
TAJD476K010HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
47μF
Width :
4.3mm
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated DC :
10V
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Voltage - Rated :
10V
Pbfree Code :
No
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Polarity :
POLARIZED
Reach Compliance Code :
not_compliant
Weight :
670.01263mg
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
7.3mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Feature :
Height :
3.1mm