TAJD106K035HNJ
Mfr.Part #
TAJD106K035HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Stock
837
In Stock :
837
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
3.5μA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
7.3mm
Series :
TAJ
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Published :
2009
Case Code (Metric) :
7343
2
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm
Manufacturer Size Code :
D
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Height :
3.1mm
Depth :
4.3mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Reference Standard :
CECC30801-005
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Pbfree Code :
No
Tan Delta :
0.06
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
6 %
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
TAJD106K035HNJ
KYOCERA AVX TAJD106K035HNJ
10μF ±10% 1Ohm 2-Termination Polar 3.5μA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
TAJD106K035HNJ Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1Ohm.3.5μA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TAJD106K035HNJ Features
a leakage current of 3.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %