TAJD475K050HNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJD475K050HNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Stock
800
In Stock :
800
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
2.4µA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4Ohm
Case Code (Imperial) :
2917
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Packing Method :
TR, 7 INCH
Polarity :
Polar
Case Code (Metric) :
7343
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Manufacturer Size Code :
D
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.1mm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Reference Standard :
CECC30801-005
Weight :
670.01263mg
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
4.3mm
Length :
7.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm