TAJD157K006RNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJD157K006RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 150UF 10% 6.3V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Molded
Height :
3.1mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
150µF
Tan Delta :
0.06
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Series :
TAJ
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
6 %
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Pbfree Code :
yes
Depth :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Leakage Current :
9.5μA
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±10%