TAJD107M016HNJ
Mfr.Part #
TAJD107M016HNJ
Description
CAP TANT
Tantalum Capacitors
Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Leakage Current :
16μA
Depth :
4.3mm
Height :
3.1mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Tan Delta :
0.06
Reference Standard :
CECC30801-005
Polarity :
POLARIZED
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Capacitance :
100μF
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Voltage - Rated :
16V
Length :
7.3mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Width :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
16V