TAJD107K016PNJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJD107K016PNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Tolerance :
10%
Polarity :
POLARIZED
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100μF
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
CECC30801-005
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
3.1mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 13 INCH
JESD-609 Code :
e3
Width :
4.3mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Length :
7.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm
Leakage Current :
16μA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
6 %