TAJA475M010SNJ
Mfr.Part #
TAJA475M010SNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1206
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
4.7μF
Polarity :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Series :
TAJ
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
J BEND
Reference Standard :
CECC30801-005
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.8mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
10V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Published :
Manufacturer Size Code :
A
Depth :
1.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Leakage Current :
500nA
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C