TAJA104K050HNJ
Mfr.Part #
TAJA104K050HNJ
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 50V 1206
Tantalum Capacitors
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
CECC30801-005
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e0
Depth :
1.6mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Leakage Current :
500nA
0.04
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22Ohm
Height :
1.8mm
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Polarity :
POLARIZED
Weight :
16.187578mg
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Dissipation Factor :
4 %
Terminal Shape :
J BEND
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
21 Weeks
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
100nF