TAJA335K020RNJ
Mfr.Part #
TAJA335K020RNJ
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 1206
Tantalum Capacitors
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
CECC30801-005
Voltage - Rated DC :
20V
Dissipation Factor :
6 %
Height :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
700nA
Factory Lead Time :
21 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
A
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Metric) :
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5Ohm
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Series :
TAJ
Number of Pins :
2
Capacitance :
3.3μF